پروتز دست مصنوعی

افرادی که دچار قطع عضو بالاتر از مچ دست می شوند، نیاز به پروتز اندام فوقانی یا پروتز دست (دست مصنوعی) و یا حتی پروتز آرنج به عنوان جایگزینی برای اندام از دست رفته دارند. در این مطلب علاوه بر بررسی نحوه ساخت و سفارش پروتز دست مصنوعی به برآورد هزینه ها و قیمت دست مصنوعی خواهیم پرداخت.

قطع عضو، برداشتن یک قسمت از بدن به طور تصادفی یا توسط جراحی است. قطع دست معمولاً نتیجه یک آسیب می باشد و گاهی یک عمل برنامه ریزی شده برای جلوگیری از شیوع بیماری در انگشت یا دست آلوده خواهد بود. با این حال در بسیاری از موارد، اتصال مجدد انگشت قطع شده امكان پذیر نیست یا توصیه نمی شود. پروتزهای جایگزین دست و آرنج، با توجه به سطح قطع شدگی و عملکرد مورد انتظار تعیین خواهند شد تا بتوانند به رفع نیازهای فرد دریافت کننده کمک نمایند.

مرکز تخصصی پروتز دست کاویان کلینیک با بیش از 10 سال سابقه در زمینه ساخت انواع اعضاء مصنوعی و کمک حرکتی همراه شما عزیزان خواهد بود. برای مشاوره رایگان با شماره 91008881 -021 در ارتباط باشید.
با ما در ارتباط باشید

پروتز دست و دست مصنوعی

سطوح مختلف قطع دست

سطح قطع اصطلاحی است که محل قطع عضوی از بدن را توصیف می کند که قبل از جراحی، توسط پزشک تعیین می شود. مشخصه های سطح قطع عضو، از جهت انتخاب مناسب ترین نوع پروتز مهم خواهد بود. بسته به میزان قطع بازو، دست و انگشت، گزینه های پروتز و توانایی فرد در استفاده از برخی از فن آوری های پروتز می تواند بسیار متفاوت باشد. پروتز دست و آرنج از لحاظ قطع عضو شامل 5 گروه می شود.

  • قطع عضو انگشت یا قسمتی از دست
  • قطع عضو زیر آرنج
  • قطع عضو روی آرنج
  • قطع عضو بالای آرنج
  • قطع عضو از شانه

این تنوع در قطع عضو در صورت ترکیب با تنوع در روش های ساخت پروتز، پیچیدگی فنی خاصی را ایجاد می کند که نیازمند پروتزیست ماهر و متبحر می باشد که بتواند بهترین ترکیب از پروتز را برای هر بیمار انتخاب کند.

سطح قطع شدگی دست

دست مصنوعی (پروتز دست) چیست؟

پروتز بخشی از عملکرد و شکل ظاهری قسمت از دست رفته را جایگزین می کند. نوع دست، انگشت یا بازوی مصنوعی انتخابی بیمار به سطح قطع شده، طول انگشت یا دست باقیمانده، نیازهای عملکردی و سبک زندگی آن بستگی دارد. اهداف و نیازهای مورد انتظار باید با جراح و متخصص پروتز در میان گذاشته شود تا بعد از قطع عضو، پروتز مناسبی فراهم شود. دست یا انگشت مصنوعی می تواند از جهات مختلفی مفید باشد و کارایی هایی از قبیل موارد زیر را برای بیمار به ارمغان آورد.

  • طول را به یک انگشت نیمه قطع شده بر می گرداند.
  • عملکرد بین انگشت شست و دیگر انگشتان را تقلید می کند.
  • امکان نگه داشتن اشیا را فراهم می کند.

پروتز دست و آرنج

انواع پروتز دست (دست مصنوعی)

پروتز های دست به سه گروه پروتز زیبایی، مکانیکی و میوالکتریک تقسیم می شوند:

پروتز زیبایی

این نوع پروتز ها از جنس سیلیکون می باشد و به صورت پیش ساخته یا سفارشی برای بیمار تهیه می گردد، در برخی موارد این پروتز با ترکیب با پروتز مکانیکی یا میو الکتریک باعث شباهت دست به دست سالم می شود. پروتز های زیبای به قدری می توانند شبیه دست باشند که حتی اثر انگشت در آن ها عین دست قالب گیری و موهای دست نیز روی پروتز استفاده شود.

پروتز با نیروی بدن (پروتز مکانیکی)

این پروتز ها عمدتا در قطع عضو های بالای مچ و آرنج استفاده می شوند و نحوه کار کردن آن ها عمدتا با بند های مکمل هستند که به دست مقابل وصل می شوند و با حرکت شانه مقابل باعث باز و بسته شدن پنجه دست می شود. این گونه پروتز ها هم در ترکیب با پروتز های میوالکتریک جهت کنترل قیمت پروتز یا سهولت استفاده در قطع عضو های بالای آرنج پیشنهاد می شود.

پروتز دست مصنوعی هوشمند

پروتز های میوالکتریک که در اصل همان پنجه های دست هوشمند و آرنج هوشمند را شامل می شوند نوع جدید پروتز ها هستند که به صورت کنترل ذهنی یعنی با منقبض کردن برخی عضلات دستور حرکت را از فرد می گیرند. این نوع پروتز ها را پروتز های رباتیک نیز می نامند که نسبت به بقیه پروتز ها بسیار گران قیمت تر و حساس تر هستند و هزینه نگهداری نسبتا بالایی را نسبت به بقیه پروتز ها دارند.

نحوه ساخت پروتز دست مصنوعی

در مرکز ساخت پروتز دست مصنوعی، پروتز از قالب گرفته شده از انگشت یا اندام باقیمانده و ناحیه مشابه در دست سالم ساخته می شود. این فرآیند می تواند مطابقت دقیق جزئیات کل دست را ایجاد کند. جهت منعطف بودن دست یا انگشت مصنوعی، جنس این پروتزها معمولا از سیلیکون است. رنگ سیلیکون مطابق با رنگ پوست انتخاب می شود تا ظاهری شبیه به پوست و بافت واقعی آن را ایجاد کند. انعطاف پذیری سیلیکون دامنه حرکت خوبی را برای سایر اعضای بدن فراهم می نماید. سیلیکون ها در برابر لک شدن مقاوم هستند، بنابراین جوهرها به راحتی با الکل یا صابون و آب گرم شسته می شوند.

قیمت دست مصنوعی

شما با تعیین وقت قبلی از همکاران پذیرش  مجموعه تخصصی ارتوز و پروتز کاویان کلینیک و شرح مشکلتان به آنها، وقت مناسبی را با کارشناس مربوط به پروتز دست، دریافت می کنید. در اولین مرحله پروتزیست شما و عضو باقی مانده را از لحاظ جنس پوست، حساسیت و عضلات بررسی می کند و بر اساس صلاحدید شما از لحاظ هزینه ای، پیشنهاد قطعات مختلف را به شما می دهد. توجه فرمایید به علت عدم پوشش این محصولات در بیمه عادی فرد خودش باید این هزینه را متقبل شود که با توجه به شرایط کنونی کشور و پر هزینه بودن قطعات وارداتی، تعیین میزان هزینه از طرف خود بیمار به پروتزیست اعلام می شود و پروتزیست با توجه به وسع مالی فرد بهترین دست مصنوعی را نزدیک به مبلغ مورد نظر بیمار انتخاب می کند. در کلینیک ساخت پروتز دست مصنوعی، بهترین پروتز دست، متناسب با شرایط بیمار ساخته و در صورت نیاز به تعمیر دست مصنوعی، اقدامات لازم انجام می شود.

نحوه سفارش انواع پروتز دست

در ابتدا از عضو باقی مانده بیمار قالب نگاتیوی تهیه می شود و قطعات مورد نیاز سفارش داده می شود. در مدت زمان آماده شدن قطعات، پروتزیست سوکت دست بیمار را آماده و قطعات را روی آن سوار می کند. پس از 48 ساعت پروتز آماده شده و از بیمار دعوت می شود که با حضور در کلینیک به مرحله شخصی سازی پروتز کمک کند. در این مرحله با توجه به مشخصات فردی هر شخص پروتز آماده و مرحله آموزش استفاده شروع می شود. مرحله آموزش بسته به پیچیدگی و کارایی قطعات از چند ساعت تا چندین جلسه متغییر خواهد بود.

مراحل فوق جهت سفارش پروتز های مکانیکی و میو الکتریک بیان شد و برای پروتز های زیبایی این مراحل با سادگی بیشتری قابل انجام هست البته در آن ها ظرافت و دقت ساخت حرف اول را می زند. “کلیه پروتز های ساخته شده دارای گارانتی خدمات از طرف مجموعه کاویان طب می باشند
با ما در ارتباط باشید

برای مطالعه بیشتر و راهنمایی درباره چگونگی انتخاب پروتز دست میتوانید به مقاله سایت mcopro مراجعه نمایید.

How to Choose an Upper Arm Prosthetic
Prosthetic services can begin as soon as 2 weeks from surgery, depending on the length of the recovery. In some cases, an immediate or early post-operative prosthetic may be most appropriate. Ideally, you should try to begin using the prosthesis within 30 days of surgery, which allows you to more quickly adapt to using the device

جمع بندی

پروتز دست و آرنج به عنوان جایگزینی برای اندام از دست رفته، باید دارای ویژگی ها و قابلیت هایی باشد که به شخص دریافت کننده کمک کنند تا بتواند به بهترین شکل فعالیت های شخصی و اجتماعی خود را ادامه دهد.

مرکز تخصصی پروتز دست کاویان کلینیک با بیش از 10 سال سابقه در زمینه ساخت انواع اعضاء مصنوعی و کمک حرکتی همراه شما عزیزان خواهد بود. برای مشاوره رایگان با شماره 91008881 -021 در ارتباط باشید.
با ما در ارتباط باشید


بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *