پروتز چشم مصنوعی

پروتز چشم یا چشم مصنوعی یک نوع عضو مصنوعی، برای بازسازی زیبایی چشم از دست رفته بیمار است که از جنس های مختلف و شکل های مختلف به دو صورت پیش ساخته یا سفارشی در مرکز ساخت پروتز چشم، برای بیماران آماده می شود. این پروتز برای افرادی که چشم خود را از دست داده اند یک گزینه درمانی بسیار رایج است. پس از تخلیه چشم، افراد در هر سنی و با هر جنسیتی برای دریافت پروتز آماده خواهند شد. هدف از پروتز چشم، ایجاد ظاهری متعادل در صورت و افزایش راحتی در جای چشم از دست رفته می باشد.

مرکز تخصصی سفارش چشم مصنوعی کاویان کلینیک با بیش از 10 سال سابقه در زمینه ساخت انواع اعضاء مصنوعی و کمک حرکتی همراه شما عزیزان خواهد بود. برای مشاوره رایگان با شماره 91008881 -021 در ارتباط باشید. با ما در ارتباط باشید

پروتز چشم و چشم مصنوعی

پروتز چشم یا چشم مصنوعی چیست؟

مردم هزاران سال است که چشم مصنوعی می سازند و استفاده می کنند. چشم های مصنوعی اولیه، از خشت ساخته و رنگ آمیزی می شدند. قرن ها بعد، مردم شروع به ساختن چشم های مصنوعی کروی از شیشه کردند. امروزه چشم های مصنوعی، دیگر کره های شیشه ای نیستند. در عوض، یک چشم مصنوعی شامل یک ایمپلنت گرد متخلخل است که به داخل حفره چشم وارد و با بافت چشم موسوم به ملتحمه پوشانده می شود. یک لایه اکریلیک نازک، منحنی و براق رنگی که مانند یک چشم طبیعی کامل با عنبیه، مردمک چشم، قسمت سفید و حتی رگ های خونی است، بر روی کاشت قرار می گیرد و در صورت لزوم می توان آن را برداشته، تمیز و جایگزین کرد.

علت های از دست دادن چشم

از دست دادن چشم می تواند علت های مختلفی داشته باشد که برخی از آنها عبارتند از:

 • جراحت

جراحت یکی از شایع ترین علل از دست دادن چشم است. این جراحات می تواند در اثر ضربه، سوختگی، یا آسیب های شیمیایی به چشم ایجاد شود. جراحات شدید چشم می تواند منجر به پارگی قرنیه، آسیب به عدسی یا شبکیه، و حتی از بین رفتن کامل چشم شود.

 • بیماری

برخی بیماری ها می توانند باعث از دست دادن چشم شوند. از جمله این بیماری ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

* گلوکوم: گلوکوم یا آب سیاه یک بیماری چشمی است که در آن فشار داخل چشم افزایش می یابد. این فشار می تواند به عصب بینایی آسیب برساند و باعث کوری شود.

* رتینوپاتی دیابتی: رتینوپاتی دیابتی یک بیماری چشمی است که در افراد مبتلا به دیابت ایجاد می شود. این بیماری می تواند منجر به خونریزی در شبکیه، زخم شبکیه، و حتی از بین رفتن کامل چشم شود.

* ماکولا دژنراتیو: ماکولا دژنراتیو یک بیماری چشمی است که در آن ماکولا، ناحیه مرکزی شبکیه که مسئول دید مرکزی است، آسیب می بیند. این بیماری می تواند منجر به از دست دادن تدریجی دید مرکزی شود.

* تومور چشمی: تومور چشمی یک رشد غیر طبیعی در بافت چشم است. تومورهای چشمی می توانند خوش خیم یا بدخیم باشند. تومورهای بدخیم می توانند باعث از بین رفتن چشم شوند.

 • عوامل ژنتیکی

در برخی موارد، از دست دادن چشم می تواند ناشی از عوامل ژنتیکی باشد. این عوامل می توانند منجر به بیماری های مادرزادی چشم یا اختلالات ژنتیکی که باعث آسیب به چشم می شوند، شوند.

از دست دادن چشم می تواند تأثیرات جسمی و روانی قابل توجهی بر فرد داشته باشد. افراد مبتلا به از دست دادن چشم ممکن است نیاز به استفاده از چشم مصنوعی یا پروتز چشم داشته باشند. آنها همچنین ممکن است برای سازگاری با از دست دادن بینایی خود نیاز به کمک و حمایت داشته باشند.

انواع چشم مصنوعی

پروتز ها بر اساس مشکل موجود برای افراد استفاده می شوند که به چهار دسته اصلی تقسیم می شوند.

دسته اول برای بیمارانی استفاده می شود که چشمشان تخلیه نشده و به علل مادرزادی یا آسیب خارجی، بینایی خود را از دست داده اند و نیازمند بازسازی زیبایی توسط پروتز می باشند. اسم این نوع پروتز ها اسکلرال شل می باشد و ضخامت آنها عمدتا بین 0.5 میلیمتر تا 2 میلیمتر می باشند.

دسته دوم برای بیمارانی هست که جراحی تخلیه چشم با جایگزاری هیدروکسی یا اسفربال انجام داده اند و نیازمند استفاده از پروتز چشم می باشند. این نوع پروتز ها مشابه چشم مقابل بیمار با ضخامت های مختلف بر اساس سایز هیدروکسی و اسفربال و شرایط پلک بیمار آماده یا انتخاب می شوند.

دسته سوم برای بیمارانی هست که چشمشان بدون استفاده از هیدروکسی یا اسفربال تخلیه شده است. این بیماران یا به علت نبود امکانات یا به علت عفونت یا مشکلاتی دیگر، به این نحو تخلیه شده اند. این نوع پروتز ها به صورت ضخیم و سنگین ساخته می شوند و فاقد حرکت می باشند.

دسته چهارم پروتز کامل اربیتال، این نوع تخلیه، وسیعترین نوع تخلیه می باشد که علاوه بر خود چشم پلک ها و مژه ها و بعضی اوقات تا لب و ابروی بیمار را شامل می شود. عمدتا این تخلیه یا قطع عضو به علت عفونت یا سرطان های بدخیم جهت حفظ سلامتی بیمار انجام خواهد شد. در این گونه پروتز ها، قسمت هایی که برای بازسازی ظاهر پوست است از جنس سیلیکون و قسمت خود چشم، همچون پروتز های دیگر از جنس آکریلیک استفاده می شود.

قسمت های چشم مصنوعی

چشم مصنوعی یا پروتز چشم از دو قسمت اصلی تشکیل شده است:

 • پوسته بیرونی: این قسمت که به شکل بیضی است، قسمت سفید چشم را تشکیل می دهد. این قسمت از موادی مانند پلاستیک یا سیلیکون ساخته می شود.
 • قسمت مرکزی: این قسمت که به شکل گرد است، رنگی بوده و عنبیه و مردمک را شبیه سازی می کند. این قسمت از موادی مانند شیشه یا پلاستیک ساخته می شود.

در برخی موارد، چشم مصنوعی ممکن است دارای یک قسمت سوم نیز باشد که به آن مهره چشم گفته می شود. این مهره به نگه داشتن چشم مصنوعی در جای خود کمک می کند.

چشم مصنوعی با دقت زیادی توسط یک متخصص ساخته می شود تا با چشم سالم مطابقت داشته باشد. عنبیه و مردمک چشم مصنوعی به رنگ های مختلف و با طرح های مختلف در دسترس هستند تا با چشم سالم مطابقت داشته باشند.

چشم مصنوعی علاوه بر زیبایی ظاهر فرد، باعث عملکرد صحیح پلک نیز می شود. پلک ها به طور طبیعی برای محافظت از چشم ها در برابر آسیب ها حرکت می کنند. اگر یک چشم وجود نداشته باشد، پلک ها ممکن است به درستی حرکت نکنند. چشم مصنوعی به پلک ها کمک می کند تا به درستی حرکت کنند و از چشم سالم در برابر آسیب ها محافظت کنند.

آیا چشم مصنوعی با قابلیت بینایی وجود دارد؟

چشم مصنوعی با قابلیت بینایی اختراع نشده است اما اقداماتی در راستای رسیدن به این دستاورد بزرگ برداشته شده است. برای اطلاع بیشتر در زمینه چشم مصنوعی با قابلیت دیدن این مقاله را ببینید: پروتز چشم با قابلبت بینایی

کاربردهای پروتز چشم

مراحل نصب چشم مصنوعی

مراحل نصب چشم مصنوعی به شرح زیر است:

 1. متخصص چشم پزشکی یا متخصص پروتز، پلک ها را بی حس می کند. این کار معمولاً با استفاده از قطره های بی حس کننده یا تزریق انجام می شود.
 2. متخصص، چشم مصنوعی را در جای خود قرار می دهد. این کار معمولاً با استفاده از یک ابزار مخصوص انجام می شود.
 3. متخصص، پلک ها را به دقت می بندد تا چشم مصنوعی در جای خود ثابت شود.

در روزهای اولیه پس از نصب چشم مصنوعی، ممکن است فرد احساس ناراحتی یا سوزش داشته باشد. این ناراحتی معمولاً طی چند روز برطرف می شود.

در اینجا چند نکته برای مراقبت از چشم مصنوعی آورده شده است:

 • چشم مصنوعی خود را روزانه با آب گرم و صابون ملایم بشویید.
 • از مالش چشم مصنوعی خود خودداری کنید.
 • چشم مصنوعی خود را در یک محفظه خشک و تمیز نگهداری کنید.

اگر چشم مصنوعی شما آسیب دید، باید آن را به متخصص چشم پزشکی یا متخصص پروتز نشان دهید.

در اینجا چند سؤال متداول در مورد نصب چشم مصنوعی آورده شده است:

چه مدت طول می کشد تا چشم مصنوعی جدیدی تهیه شود؟

این مدت زمان بستگی به عوامل مختلفی دارد، مانند پیچیدگی چشم مصنوعی و دسترس بودن مواد. به طور کلی، تهیه یک چشم مصنوعی جدید حدود 2 تا 4 هفته طول می کشد.

چقدر هزینه دارد تا چشم مصنوعی جدیدی تهیه کنم؟

هزینه چشم مصنوعی جدید بسته به عوامل مختلفی دارد، مانند پیچیدگی چشم مصنوعی، نوع مواد مورد استفاده و محل زندگی شما.

آیا می توانم خودم چشم مصنوعی خود را نصب کنم؟

خیر، توصیه نمی شود که خودتان چشم مصنوعی خود را نصب کنید. این کار باید توسط یک متخصص چشم پزشکی یا متخصص پروتز انجام شود.

انواع پروتز چشم

در طی جراحی پروتز چشم مصنوعی چه اتفاقی می افتد؟

برای اکثر افرادی که دچار آسیب دیدگی، بیماری یا بدفرمی چشم شده اند، جراحی برای برداشتن چشم، قبل از قرار دادن پروتز ضروری است. رایج ترین نوع برداشتن چشم با جراحی، انوکلیشن نام دارد. این نوع جراحی شامل برداشتن کل کره چشم، از جمله قسمت سفید آن (صلبیه) است. به جای چشم، جراح ایمپلنت ‌های ساخته شده را جایگزین می کند.

در نوع دیگری از روش های جراحی برداشتن چشم، به نام اویسریشن، صلبیه چشم برداشته نمی شود. در عوض برای پوشاندن کاشت، ایمپلنت مداری در داخل چشم استفاده خواهد شد. انجام این عمل در برخی از افراد ساده تر از انوکلیشن است و به طور معمول زمان بهبودی سریع تری دارد. در طی هر یک از این جراحی ها، یک پوسته پلاستیکی شفاف، به طور موقت در پشت پلک قرار می گیرد. این امر از منقبض شدن حفره چشم، طی چند هفته اول پس از جراحی جلوگیری می کند. پس از بهبودی، حدود 6 تا 10 هفته پس از جراحی، می توانید جهت دریافت پروتز به پزشک مراجعه کنید.

روش دیگر جراحی، به نام اکستینتیریشن، شامل تخلیه محتویات کاسه چشم از جمله کره‌ چشم، چربی، عضلات و سایر ساختارهای مجاور چشم است. در برخی از موارد مانند سرطان پوست و عفونت های وخیم، ممکن است لازم باشد پلک‌ ها نیز برداشته شوند. یک پروتز چشم همراه با بخش‌هایی از پوست صورت که از دست رفته، باید طراحی و نصب شود.

 جراحی پروتز چشم

پروتز چشمی اربیتال چیست؟

بیماران به دلایل مختلفی مانند اختلالات مادرزادی یا تولد، سرطان چشم یا برداشتن تومور (انوکلیشن یا اکستینتیریشن)، سرطان های دوران کودکی از جمله رابدومیوسارکوم یا رتینوبلاستوما، حوادث رانندگی و سوختگی، به پروتز چشمی اربیتال (چشم و پلک مصنوعی) نیاز دارند.

پروتز چشم اربیتال، کره چشم و پلک ها را بازیابی می کند و ممکن است شامل ابرو و بخشی از پیشانی، بینی یا گونه باشد. معمولا قسمت های کره چشم از اکریلیک (پلاستیک) و پلک ها و بافت اطراف آن از سیلیکون ساخته می شوند و با تقلید از نوع بافت، رنگ و شفافیت پوست، ظاهری کاملا طبیعی، مطابق با آناتومی بیمار را خلق می کنند.

مراقبت چشم مصنوعی

مراقبت های پس از دریافت پروتز چشم

نگهداری از پروتز چشم، مراقبت های کم اما منظمی دارد که چند نمونه از رایج ترین این مراقبت ها عبارتند از: قسمت اکریلیک را ماهانه یک بار برداشته و به خوبی با آب و صابون بشویید و قبل از قرار دادن مجدد، آن را کاملا خشک نمایید.

 • با پروتز می توانید بخوابید، مگر اینکه پزشک به شما توصیه دیگری کرده باشد.
 • پروتز چشم را با استفاده از پلانگر طراحی شده برای این منظور در جای خود قرار دهید.
 • پروتز اکریلیک را مدام برندارید.
 • از قطره های چرب کننده چشمی روی پروتز آکریلیک استفاده نمایید.
 • به طور سالانه جهت بررسی و پولیش پروتز به متخصص مراجعه فرمایید.
 • پروتز خود را هر پنج سال یک بار یا در صورت لزوم زودتر تعویض کنید.

مراقبت پروتز چشم

هزینه پروتز چشم چقدر است؟

قیمت پروتز چشم نباید دلیلی باشد که شما را از دستیابی به بهترین محصولات و خدمات موجود باز دارد. یکی از فاکتورهای تعیین کننده هزینه، مدت زمان تولید می باشد که استفاده از فناوری های جدید، این مدت زمان را کاهش و کیفیت قطعه را بالا برده است. از دیگر عوامل تأثیر گذار می توان به وضعیت چشم، نحوه جراحی مورد نیاز، جنس مواد و کاربردهای مورد انتظار خواهد بود. مقایسه قیمت ها باید با در نظر گرفتن کیفیت ساخت، طراحی و جنس مواد به کار رفته انجام گیرد. جهت انتخاب بهترین پروتز متناسب با هر فرد، گزینه های متعددی باید بررسی شود. بهترین گزینه می تواند با کیفیت ترین آن ها باشد که علاوه بر ایجاد ظاهری طبیعی، دوام و طول عمر استفاده را تضمین می کند. در کلینیک ساخت پروتز چشم کاویان، بهترین پروتز چشم مصنوعی، متناسب با شرایط بیمار ساخته و در صورت نیاز به تعمیر چشم مصنوعی، اقدامات لازم انجام می شود.

قیمت پروتز چشم

نحوه سفارش ساخت پروتز چشم مصنوعی

از پروتز چشم معمولاً برای جایگزین چشم های بیمار، آسیب دیده یا بدشکل استفاده می شود. داشتن پروتز می تواند به افزایش اعتماد به نفس فرد در پی از دست دادن چشم کمک کند. به علاوه، پوشیدن و نگهداری از آن نسبتاً آسان است. پروتز به عنوان جایگزینی برای اندام از دست رفته، باید دارای ویژگی ها و قابلیت هایی باشد که به شخص دریافت کننده کمک کند تا با آن بتواند با داشتن ظاهری طبیعی به بهترین شکل فعالیت های شخصی و اجتماعی خود را ادامه دهد.

مرکز تخصصی سفارش چشم مصنوعی کاویان کلینیک با بیش از 10 سال سابقه در زمینه ساخت انواع اعضاء مصنوعی و کمک حرکتی همراه شما عزیزان خواهد بود. برای مشاوره رایگان با شماره 91008881 -021 در ارتباط باشید. با ما در ارتباط باشید

مطالعه بیشتر: Prosthetic Eye


بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *