پروتز سینه خارجی

پروتز سینه مصنوعی یا پروتز مصنوعی سینه برای بیمارانی که تخلیه پستان انجام داده اند مورد استفاده قرار می گیرد. این پروتز عمدتا خانم هایی که پس از گذراندن دوره درمانی سرطان یا کنسر سینه به مراکز ارتوز و پروتز مراجعه می کنند شامل میشود. در برخی موارد، بیماری به هر دو سمت سینه بیماران آسیب وارد می کند و منجر به تخلیه هر دو سینه بیماران می شود. از طرفی در برخی از بیماران تخلیه به صورت نیمه یا کامل یک طرفه صورت می گیرد. این عمل نیازمند استفاده از پروتز های متنوع برای این بیماران می باشد.

مجموعه تخصصی ساخت پروتز مصنوعی سینه کاویان کلینیک, با بیش از 10 سال سابقه در زمینه ساخت انواع اعضاء مصنوعی و کمک حرکتی همراه شما عزیزان خواهد بود. برای مشاوره رایگان با شماره 91008881 -021 در ارتباط باشید.
با ما در ارتباط باشید

در ادامه خواهید خواند.. پنهان
پروتز مصنوعی سینه و پروتز خارجی سینه

جنس پروتز سینه مصنوعی چیست؟

پروتز سینه مصنوعی در رنگ ها، سایز ها و شکل های مختلف، به صورت پیش ساخته برای بیماران موجود است و در برخی موارد، به صورت قالب گیری برای بیمار تولید می کنند. جنس پروتز ها از سیلیکون با سختی پایین می سازند که حداکثر شباهت را از نظر وزنی و جنسی به بافت سینه دارد.

سیلیکون مورد استفاده برای ساخت پروتز سینه، ضد حساسیت و مناسب برای انواع جنس های پوستی و آب و هوایی است، به این صورت که با تغییر دمای محیط و بدن دچار تغییر شکل و سایز نمی شود. جنس سیلیکون شبیه ترین جنس به پوست انسان بوده و کشش سطحی طبیعی و خاصیت ارتجاعی پوست را دارا می باشد.

انواع مدل های پروتز سینه مصنوعی خارجی

پروتزها در اشکال، اندازه و رنگ بسیار متنوعی دارن.پزشکان و متخصصان پروتز ها از موادی که برای حرکت، احساس و وزن تا حد ممکن شبیه به یک پستان طبیعی باشد، میسازند . مهم است که بیمار پروتزی متناسب با سبک زندگی خود را انتخاب کند. بیشتر اوقات افراد ترجیح می دهند به جای پروتز دائمی، از پروتز های موقتی و خارجی استفاده نمایند که بر اساس نیاز بیمار در انواع مختلفی ارائه می شود:

انواع پروتز خارجی سینه

پروتز کامل یا استاندارد Full or standard prosthesis 

متخصص این پروتز با طراحی مخصوص خود، مستقیماً در مقابل دیواره قفسه سینه، جایی که تمام بافت پستان را برداشته اند، قرار می گیرد. از نظر اندازه، شکل و رنگ پوست با سینه دیگر مطابقت دارد. اگر هر دو پستان بیمار را برداشته اند می توان سایزی را انتخاب کردکه با آن احساس راحتی بیشتری شود.

پروتز بخشی Partial prosthesis

پروتز بخشی برای زنانی مورد استفاده قرار می گیرد که تنها قسمتی از سینه آنها را برداشته اند. این پروتز با قرار گیری داخل سوتین، طرح کلی پستان را پر می کند و جنس آن از مواد سیلیکونی می باشد.

پروتز پوسته Shell prosthesis

نوعی پروتز جزئی است که اگر اندازه سینه ها با یکدیگر متفاوت باشد استفاده می شود. این مدل یک پوسته نرم از سیلیکون است که روی پستان کوچکتر قرار می گیرد تا با سینه بزرگتر مطابقت داشته باشد. این نوع پروتز همچنین می تواند برای زنانی که جراحی بازسازی پستان داشتند، در جایی که تقارن حاصل نشده مفید باشد.

پروتز استیک Stick-on prosthesis 

پروتز چسبی (کامل یا جزئی) مستقیماً به پوست می چسبد. این موارد می تواند برای خانم هایی که فعال هستند یا نمی خواهند از سوتین حمایتی به طور مداوم استفاده کنند مناسب باشد. زیرا تمام وزن توسط سوتین متعادل نمی شود. اگر لباس به اندازه کافی حمایت کند، می توان آنها را با لباس و تاپ های بدون بند نیز پوشید.

به بیشتر خانم ها توصیه می شود که 12 ماه پس از جراحی یا در طی (و گاهی بعد از آن) رادیوتراپی از پروتز چسب استفاده نکنند، زیرا ممکن است به پوست آسیب برساند. اکثر آنها دارای سطحی چسبناک به عنوان بخشی از پروتز هستند. می توان آنها را یا با اتصال مستقیم به دیواره قفسه سینه یا به عنوان پروتز معمولی با پشتی محافظ روی قسمتی که چسبیداند، بپوشانید.

انواع شکل های پروتز سینه مصنوعی خارجی

پروتزهای پستان به شکل متقارن، اشکی یا نامتقارن هستند.

متقارن

فرم متقارن معمولاً به شکل بیضی یا مثلثی است که می توان آن را در دو سمت چپ یا راست پوشید.

قطره اشکی

شکل قطره اشک اغلب برای خانم هایی مناسب است که پستان های آن ها در ناحیه تحتانی و خارجی پر و در بالای نوک پستان کمتر پر است و می توان در دو سمت راست یا چپ پوشید.

نامتقارن

این مورد عموماً برای خانم هایی که عمل جراحی گسترده تری داشتند مناسب باشد. آنها به طور خاص برای سمت چپ یا راست طراحی می شوند.

پروتز با شکل سفارشی

در این روش از اسکنر سه بعدی برای تولید یک تصویر سه بعدی کامپیوتری از ناحیه قفسه سینه استفاده می شود که می توان از آن برای ایجاد شکل پروتز سفارشی استفاده کرد. پروتزهای سفارشی با اندازه گیری دقیق، مطابقت خوبی با دیواره قفسه سینه خواهند داشت.

چه زمانی باید از پروتز سینه مصنوعی استفاده شود؟

پروتز خارجی سینه یا پروتز اکسترنال سینه پس از انجام جراحی تخلیه سینه و در حین انجام درمان های شیمی درمانی یا پرتو تراپی استفاده می شوند. برخی از بیماران خواستار استفاده از پروتز های سینه داخلی هستند ولی متاسفانه با توجه به مداخله جراحی قبلی و انجام درمان های شیمی درمانی یا پرتو تراپی، امکان جراحی های زیبایی تا یک سال پس از درمان وجود نخواهد داشت و استفاده از این پروتزها بهترین گزینه در مراحل ابتدایی خواهد بود.

چرا باید از پروتز سینه پس از تخلیه استفاده کرد؟

دلیل اصلی استفلده این نوع پروتز، جهت بازسازی ظاهر و بالا بردن اعتماد به نفس بیمار در اجتماع می باشد. از طرفی دیگر، به علت وزن زیاد بافت پستان و حفظ تعادل بیمار و جلوگیری از آسیب به ستون فقرات و ایجاد کمر درد نیز بایستی از پروتز پستان با وزن طبیعی استفاده شود. در غیر این صورت، باعث آسیب اسکولیوز در بدن بیمار خواهد شد البته این نوع آسیب به مرور زمان و برای افراد با پستان بزرگتر شدید تر خواهد شد.

نحوه استفاده از پروتز خارجی سینه

پروتز به دو روش بر روی محل سینه قرار می گیرد:

  1. عمده روشی قرار دادن پروتز در سوتین مخصوص و استفاده از سوتین به صورت نرمال می باشد. این سوتین ها دارای جیب مخفی می باشند که بایستی پروتز را در داخل آن قرار داد و سپس لباس را استفاده کرد.
  2. در روشی دیگر در قسمت پشتی پروتز از نوعی سیلیکون چسبناک است که به پوست بدن می چسبد و با استفاده از سوتین معمولی در جای خود فیکس می شود.

روند کار ما برای مراجعه کننده ای که تازه عمل جراحی قطع عضو کرده است برای برای کنترل و ترمیم زخم خود مورد آموزش موارد زیر قرار میگیرد.

  • آماده سازی های لازم برای استفاده از پروتز اولیه
  • طریقه نگهداری و بستن صحیح بانداژ

در مرحله ی دوم، پروتز پایلون به مریض تحویل و طی جلسات متعدد ۱الی ۱/۵ساعته، طریقه ی راه رفتن صحیح و استفاده ی اصولی از پروتز آموزش داده می شود. پس از آماده شدن بیمار برای استفاده از پروتز دائم، پروتز اختصاصی، بسته به نوع فعالیت و نیازهای آن، ساخته خواهد شد.

در کلینیک کاویان طب امکان سفارش تمام قطعات مورد استفاده در پروتز از تمامی برند های اقصی نقاط دنیا با بهترین قیمت، کیفیت و متریال متفاوت وجود دارد. برای قطعات پروتز حتی الامکان خدمات پس از فروش با ضمانت کامل لحاظ می شود.
با ما در ارتباط باشید

نحوه سفارش پروتز سینه خارجی

در مورد بیماران راه دور و تخلیه کامل، ما می توانیم خدمات از راه دور را برای بیماران ارایه کنیم. در این روش افراد با توجه به پروتکل ارایه شده اندازه گیری انجام می شود و به سیستم پذیرش کلینیک ارایه می شود و پروتز مخصوص فرد برایشان ارسال مشود. برخی بیماران مراجعه حضوری این اندازه گیری توسط متخصصین مجموعه ما به صورت تضمینی صورت می گیرد و پروتز فیت با سوتین مناسب به بیمار تحویل می گردد.

برخی بیماران که تخلیه کامل نباشد، بایستی با تعیین وقت قبلی جهت قالب گیری از عضو باقی مانده به کلینیک مراجعه کنند. پس از قالب گیری، قالبی از عضو باقی مانده به دست می آید و پروتز هم سایز سینه مقابل بیمار، مکمل عضو باقی مانده و بر اساس رنگ پوست، پس از 10 روز ساخته می شود و به بیمار تحویل می گردد.

در مورد بیماران مراجعه حضوری این اندازه گیری توسط متخصصین مجموعه به صورت تضمینی صورت می گیرد و پروتز فیت با سوتین مناسب به بیمار تحویل می گردد. در برخی از موارد برای بیماران نیپل یا نوک سینه مصنوعی نیز ساخته می شود که بر اساس رنگ پوست بیمار به صورت مجزا بر روی پروتز نصب خواهد شد.

پروتز پستان

بهترین قیمت پروتز سینه مصنوعی

پروتز سینه به عنوان جایگزینی برای اندام از دست رفته، باید دارای ویژگی ها و قابلیت هایی باشد که به شخص دریافت کننده کمک کنند تا بتواند به بهترین شکل فعالیت های شخصی و اجتماعی خود را ادامه دهد. دو فاکتور مهم در اینجا، کیفیت پروتز استفاده شده و قیمت آن است. مجموعه تخصصی ارتوز و پروتز کاویان کلینیک با 10 سال سابقه در زمینه ساخت انواع اعضاء مصنوعی و کمک حرکتی با بهترین قیمت همراه شما عزیزان خواهد بود. برای مشاوره رایگان با شماره 91008881 -021 در ارتباط باشید.

بیشتر بخوانید

Types of breast prosthesis

Women Experiences of Using External Breast Prosthesis after Mastectomy


بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *