پروتز دست جانبازی با انواع قطع عضو [مچ دست - بالا و پایین آرنج]

پروتز دست جانبازی به عنوان عضوی مصنوعی، به جانبازانی که دچار قطع عضو از نواحی مختلف دست شده اند کمک می کند تا علاوه بر تصحیح ظاهر دست، توانایی انجام یکسری از امور روزمره را داشته باشند. در طی جنگ یا در حین ماموریت های نظامی و سربازی ممکن است افراد بر اثر ضربه هایی نظیر کارد، گلوله یا ترکش دچار آسیب دیدگی شوند. گاهی این آسیب دیدگی ها می تواند منجر به فوت یا از دست دادن اعضای بدن فرد شوند. جانباز به فردی گفته می شود که عضوی از بدن ایشان دچار آسیب دیدگی شدید شده باشد و آن عضو از بدن جدا شده باشد. گاهی اوقات جانبازی به دلیل آسیب دیدگی دست اتفاق می افتد که فرد ملزم به استفاده از پروتز دست، جهت پیش بردن امور روزمره خود می گردد.

در ادامه به تعیین درصد جانبازی دست، انواع قطع دست جانبازان، پروتز دست مصنوعی جانبازی و مراکز آن و همچنین قیمت ها و هزینه های پروتز دست جانباز می پردازیم.

مجموعه تخصصی ارتوز و پروتز کاویان کلینیک با 10 سال سابقه در زمینه ساخت انواع اعضاء مصنوعی و کمک حرکتی همراه شما عزیزان خواهد بود. برای مشاوره رایگان با شماره 91008881 -021 در ارتباط باشید. با ما در ارتباط باشید

مراکز پروتز دست جانبازیتعیین درصد جانبازی دست

برای تعیین درصد جانبازی، دو معیار آسیب و ناتوانی مد نظر قرار داده می شود. باید در نظر داشت، تمامی درصدهای از پنج درصد به بالا بر اساس شدت آسیب دیدگی و معلولیت دائم (ناتوانی) و موقت (آسیب دیدگی) تعیین خواهد شد. در صورتی که معلولیت در هر دو دست اتفاق افتاده باشد، درصدها با یکدیگر جمع جبری می شوند. در واقع درصد محاسبه شده از آسیب و معلولیت دست چپ با درصد محاسبه شده از آسیب و معلولیت دست راست باهم جمع شده و در نتیجه عدد نهایی حاصل از جمع آنها، میزان کل درصد جانبازی دست ها را نمایش خواهد داد.

https://kavianclinic.com/feet-and-hands/

انواع قطع دست جانبازان

سطح قطع اصطلاحی است که محل قطع دست از بدن را توصیف می کند که به صورت کلی می توان آن را به دو سطح قطع دست از آرنج به پایین و قطع دست از آرنج به بالا تقسیم بندی کرد. انواع قطع دست جانبازان برای انتخاب مناسب ترین نوع پروتز مهم خواهد بود. برخی از جانبازان در پی جنگ بر اثر برخورد گلوله یا ترکش، دچار معلولیت موقت و دائم از ناحیه دست شده اند.

https://kavianclinic.com/%d9%be%d8%b1%d9%88%d8%aa%d8%b2-%d9%be%d8%a7/

جانبازان بر اساس سطح قطع شده ملزم به استفاده از پروتز دست جهت پرداختن به کارهای عادی و روزمره می باشند. بسته به میزان قطع بازو، دست و انگشت، گزینه های پروتز و توانایی فرد در استفاده از برخی از فن آوری های پروتز می تواند بسیار متفاوت باشد. پروتز دست و آرنج از لحاظ قطع عضو شامل 5 گروه می شود که در ادامه به اختصار لیست شده است.

  1. قطع عضو انگشت یا قسمتی از دست
  2. قطع عضو زیر آرنج
  3. قطع عضو روی آرنج
  4. قطع عضو بالای آرنج
  5. قطع عضو از شانه

انواع قطع دست جانبازانپروتز دست جانبازی

برای جانبازان در پی از دست دادن دست ها، ساخت و جایگذاری پروتز دست مصنوعی جانبازی تحت نظر پزشک و ارائه برنامه های توانبخشی برای بازگردانی عملکرد آنها، امری ضروری خواهد بود. پروتز بخشی از عملکرد و شکل ظاهری قسمت از دست رفته را جایگزین می کند. نوع دست، انگشت یا بازوی مصنوعی انتخابی بیمار به سطح قطع شده، طول انگشت یا دست باقیمانده، نیازهای عملکردی و سبک زندگی آن بستگی دارد. اهداف و نیازهای مورد انتظار باید با جراح و متخصص پروتز در میان گذاشته شود تا پروتز مناسبی فراهم شود. دست یا انگشت مصنوعی می تواند از جهت های مختلفی مفید باشد و کارایی هایی از قبیل موارد زیر را برای جانبازان به ارمغان آورد.

  • طول را به یک انگشت نیمه قطع شده بر می گرداند.
  • عملکرد بین انگشت شست و دیگر انگشتان را تقلید می کند.
  • امکان نگه داشتن اشیا را فراهم می کند.

https://kavianclinic.com/%D9%BE%D8%B1%D9%88%D8%AA%D8%B2-%D8%B3%DB%8C%D9%84%DB%8C%DA%A9%D9%88%D9%86%DB%8C-%D8%A7%D9%86%DA%AF%D8%B4%D8%AA/

مراکز پروتز دست جانبازی

امروزه تمامی مراکز توانبخشی و حلال احمر آماده خدمات رسانی از جمله ساخت پروتز دست جدید، ترمیم یا تعمیر پروتز، مراکز توان بخشی، با استفاده از پزشکان متخصص به جانبازان می باشند. جانبازان با مراجعه به هر کدام از مراکز پروتز دست می توانند از خدمات آنان مانند چکاپ، تهیه پروتز جدید یا ترمیم پروتز بهره گیرند. با این وجود در حال حاضر جمعیت هلال احمر در سراسر کشور 200 واحد توانبخشی دارد که ۳۶ مرکز آن توانبخشی و ۳۸ مرکز ارتوپدی فنی و ساخت اعضای مصنوعی است.

https://kavianclinic.com/%D9%BE%D8%B1%D9%88%D8%AA%D8%B2-%D8%A2%D8%B1%D9%86%D8%AC/

هزینه پروتز دست جانبازیقیمت و هزینه ها پروتز دست جانبازی

بر اساس قانون تسویب شده از سمت دولت، هزینه های درمان شامل بیمه تکمیلی و هزینه های خاص مرتبط با درمان جانبازان مانند، داروهای خاص منطبق بر لیست دارویی کشور و … بر عهده دولت قرار دارد. بنابراین با استناد بر قانون تصویب شده هزینه ارتزو پروتز دست جانبازان و تعمیر یا تعویض قطعات پروتز آنان بر عهده دولت قرار می گیرد.

خدمات پروتزی برای تمامی جانبازان و ایثارگران رایگان و در سطح بیشرفته ارائه شده و هیچگونه تفاوتی بین گروه های مختلف جانبازان چه در زمان جنگ چه در زمان حال حین خدمت به کشور اعم از نظامیان، سپاهیان، ارتشیان و سربازان خدمت وظیفه وجود ندارد. کلیه خدمات و هزینه های پروتز جانباز از جمله هزینه پروتز دست ها و پاها، چشم مصنوعی، سمعک و دیگر موارد تحت پوشش بیمه تکمیل درمانی قرار گرفته شده است و توسط بیمه پرداخت می گردد. در صورت مراجعه جانبازان به مراکزی که تحت قرار داد دولت نمی باشند، با مراجعه به بنیاد جانبازان و تحویل دادن فاکتور، تمامی هزینه های مربوطه به آنها عودت داده می شوند.

https://kavianclinic.com/%d9%be%d8%b1%d9%88%d8%aa%d8%b2-%da%86%d8%b4%d9%85/

نتیجه گیری

در پی جنگ تحمیلی یا امروزه سربازان وظیفه اعم از سپاهیان، سربازان، ارتشیان و … حین انجام وظیفه، تعدادی از آنها شهید یا جانباز شدند. تعدادی از جانبازان از ناحیه مختلف دست شامل آرنج به پایین یا آرنج به بالا دچار نقص عضو شده و مجبور به استفاده از پروتز جانباز می باشند. جانبازان برای تعویض یا تعمیر پروتز دست، تحت حمایت دولت می باشند و تمامی هزینه های درمانی آنان به صورت رایگان انجام خواهد شد. مجموعه تخصصی ارتوز و پروتز کاویان کلینیک با 10 سال سابقه در زمینه ساخت انواع اعضاء مصنوعی و کمک حرکتی همراه شما عزیزان خواهد بود. برای مشاوره رایگان با شماره 91008881 -021 در ارتباط باشید. با ما در ارتباط باشید

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *