بریس PTB چیست | کاربردهای بریس پی تی بی +(نحوه استفاده و سفارش)

بریس پی تی بی PTB، نوعی ارتز ساخته شده از جنس پلاستیک جهت کاهش وزن وارده به پا درهنگام آسیب دیدگی می باشد. پاها مهم ترین عضو بدن می باشند که وظیفه تحمل وزن بدن و حفظ تعادل فرد هنگام حرکت یا ایستادن را بر عهده دارند و در صورتی که پاها یا قسمتی از عضلات آن ها دچار آسیب گردد، فرد دچار اختلال در حرکت خواهد شد. در این مواقع از بریس پا که وسیله پزشکی جهت رفع مشکلات عضلانی ـ اسکلتی است، استفاده می شود.

مجموعه تخصصی ارتز و پروتز کاویان کلینیک با بیش از 10 سال سابقه در زمینه ساخت انواع اعضاء مصنوعی و کمک حرکتی همراه شما عزیزان خواهد بود. برای مشاوره رایگان با شماره 91008881 -021 در ارتباط باشید. با ما در ارتباط باشید

بریس PTB چیست و چه کاربردی دارد؟

بریس پی تی بی PTB چیست؟

بریس PTB از جنس سخت بوده که وزن وارد بر استخوان، مفاصل و بافت پاها را کاهش می دهد. همچنین به علت عدم قابلیت انعطاف و ثابت بودن، هنگام درد و آسیب دیدگی مچ پا به پایین، استفاده شده تا موجب کاهش وزن وارده بر پاها شوند. ارتز PTB به کفش ها متصل میگردد. ساخت این ارتز بسیار دشوار است، اما در صورت ساخت صحیح تا 90 درصد وزن وارده را دفع می کند. این نوع بریس برای هرگونه آسیب دیدگی ساق پا تا انگشتان که نیاز به دفع وزن از روی پا می باشند کاربرد دارد. در ادامه، اساسی ترین کاربردهای این محصول به اختصار در زیر لیست شده است:

  • شکستگی تیبیا (درشت‌نی)
  • تاخیر یا عدم جوش خوردن شکستی درست نی
  • شکستگی و آسیب استخوان ها در ناحیه مچ و قوزک پا
  • زخم های شدید مانند زخم های دیابتی
  • بیماری پای شارکو
  • التهاب مفصل مچ پا
  • بی حسی کف پا
  • شکستگی استخوان پاشنه

نحوه استفاده از بریس PTB

بریس PTB روی جوراب های مخصوص که سازنده بریس در اختیار بیمار قرار داده است، استفاده می شود. این جوراب ها با ضخامت و طراحی متفاوت می باشند که علاوه بر جذب عرق، فشار وارده بر پاها را نیز کاهش می دهد. طریقه پوشیدن آنها در کفش به این گونه می باشد که پاها را تا نصف کفش وارد کرده به صورتی که نیمی از فضا زیر پاشنه پا آزاد باشد و لایه پشتی پلاستیکی بریس را در پشت پا قرار دهید.

در صورتی که پس از استفاده از بریس پوست پا دچار قرمزی شود و تا 20 دقیقه رفع نگردد، بیمار باید به پزشک متخصص مراجعه نماید. همچنین گاهی اوقات نیاز به تنظیم مجدد ارتز می باشد که با مراجعه به سازنده ارتوز می توانید آن را تنظیم نمایید. از این محصولات حین راه رفتن تا زمان بهبود کامل شکستگی استفاده می شود.

نحوه مراقبت از بریس پی تی بی

بریس PTB ساخته شده از پلاستیک، فلز و فوم است. برای شستشوی بریس در ابتدا قسمت پلاستیکی را با استفاده از آب و صابون بسیار رقیق تمیز نمایید. همچنین قسمت فوم با استفاده از پنبه و الکل پاک نمایید. شستشوی ارتز PTB هفته ای یک بار الزامی می باشد. قسمت های فلزی نیاز به شستشو شستن ندارند، اما باید به صورت دوره ای به تشخیص سازنده، با مواد مخصوص روان سازی شوند.

برنامه زمانی استفاده از ارتز PTB

برنامه زمانی استفاده از ارتز PTB

اکثر اوقات استفاده از بریس منحصر به زمان بیداری و راه رفتن می باشد. اما به دلیل پوشش جوراب مخصوص زیر ارتوز PTB حتما باید هر یک ساعت، یک دفعه پوست پای بیمار در زیر آن بررسی شود تا در صورت هرگونه قرمزی و عدم رفع آن تا 30 ذقیقه، سریعا به پزشک مراجعه نماید. قرمزی پوست پا و عدم رفع آن تا حدود نیم ساعت در شرایط حاد مانند زخم های دیابتی و بی حسی پا از اهمیت بسیار بالایی برخوردار می باشد.

مزایای استفاده از بریس پی تی بی

از بریس پی تی بی برای کاهش وزن وارده بر پاها استفاده می شود، بنابراین، این ارتوز در هنگام شکستگی استخوان پا، اسیب دیدگی مفاصل و مچ پا کاربرد دارد. هنگامی که فرد دچار آسیب دیدگی هایی مانند شکستگی و آسیب دیدگی رباط و مفاصل می شود، جهت دفع وزن بدن از پا، به جای گچ گرفتن پا از ارتز PTB استفاده می نماید.

مراجعه منظم به سازنده بریس PTBمراجعه منظم به سازنده بریس PTB

بریس PTB یک وسیله پزشکی تخصصی است، بنابراین مراجعه منظم به پزشک متخصص و سازنده آن از اهمیت زیادی برخوردار می باشد. همچنین در صورت بروز هرگونه مشکلی، بیمار باید به سازنده ارتوز مراجعه نماید. این نوع بریس همانگونه که بسیار کاربردی و دقیق می باشد، کوچک ترین مشکلی در ساخت و تنظیمات آن، سبب افزایش درد و ایجاد مشکلات جدی تر شود.

هدف درمانی استفاده از این بریس چیست

تمامی وزن بدن به پاها منتقل می شود، بنابراین مهم ترین عضو بدن پا می باشد. گاهی اوقات در اثر حادثه یا بیماری نیاز است که از انتقال وزن بدن به پاها جلوگیری شود. در چنین شرایطی بریس پی تی بی کمک می کند تا انتقال وزن بدن از روی پا برداشته شود. بنابراین مهم ترین مزیت استفاده از ارتوز PTB عدم انتقال وزن بدن بر روی ساق پا به پایین هنگام راه رفتن و ایسادن می باشد.

نحوه خرید و ارتز و بریس PTB

نحوه خرید بریس PTB

استفاده از بریس PTB بسیار راحت است، اما ساخت آن نیاز به دقت بالایی دارد. ساخت این نوع ارتز به صورت صحیح 90 درصد وزن وارده بر پاها را کاهش می دهد. بیمار جهت خرید بریس با مراجعه به متخصص و قالب گیری اقدام به سفارش و تهیه آن می نماید.

مجموعه تخصصی ارتز و پروتز کاویان کلینیک با بیش از 10 سال سابقه در زمینه ساخت انواع اعضاء مصنوعی و کمک حرکتی همراه شما عزیزان خواهد بود. برای مشاوره رایگان با شماره 91008881 -021 در ارتباط باشید.

نتیجه گیری

وزن تمام بدن به پاها منتقل شده به همین علت یکی از حیاتی ترین عضو بدن پاها می باشند. در صورت آسیب دیدگی مفاصل، زخم، کشیدگی رباط ها، شکستی استخوان ها و موارد دیگر باید وزن وارده به پاها دفع شود. بریس PTB نوعی وسیله پزشکی است که موجب کاهش وزن وارده به پاها می شود.

مجموعه تخصصی ارتز و پروتز کاویان کلینیک با بیش از 10 سال سابقه در زمینه ساخت انواع اعضاء مصنوعی و کمک حرکتی همراه شما عزیزان خواهد بود. برای مشاوره رایگان با شماره 91008881 -021 در ارتباط باشید.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *