پروتز زیبایی

پروتز زیبایی که به آن ترمیم سیلیکون سفارشی نیز گفته می شود، به دلیل عدم حرکت فعال، به عنوان عضو مصنوعی منفعل نیز معروف است. به‌طور کلی پروتز یعنی عضوی مصنوعی که در راستای بهبود عملکرد یا اصلاح زیبایی فرد مورد استفاده قرار می‌گیرد. پروتزهایی همچون پا و دست، پروتزهای کارا می‌باشند. در مقابل، برخی از پروتزها تنها جنبه زیبایی دارند و بدون هیچ گونه تحرکی، تنها جهت اصلاح ظاهر اندام از دست رفته استفاده می شوند. این پروتزها به پروتزهای کاسمتیک یا زیبایی معروفند که در انواع مختلف، برای رفع نیازهای گوناگون ارائه می شوند.

پروتز زیبایی یا کاسمتیک چیست؟

پروتز های زیبایی از چه موادی ساخته می شوند

نحوه ساخت پروتز زیبایی یا کاسمتیک 

انواع پروتز های زیبایی

مزایای استفاده از پروتز زیبایی

پروتز زیبایی مناسب چه افرادی است؟

پروتز زیبایی

پروتز زیبایی یا کاسمتیک چیست؟

پروتز به جایگزین مصنوعی اندامی از بدن گفته می شود. پروتزهای زیبایی پروتزهای خارجی هستند که در آن ها می تواند پروتزهای داخلی یا اولیه قرار گیرد. این نوع پروتز، منفعل بوده یعنی تحرکی ندارد و تنها جهت همانند سازی، رفع نواقص و اصلاح ظاهری می باشد. پروتزهای خارجی نقش عملکردی (مانند راه رفتن) ندارند و در مواردی می توان با ترکیب آن ها با پروتزهای اولیه (مانند مفصل ها) علاوه بر داشتن ظاهری طبیعی و مشابه با دیگر اندام ها، از قابلیت های حرکتی آن نیز بهره برد.

پروتز های زیبایی از چه موادی ساخته می شوند

پروتزهای زیبایی عمدتا از جنس سیلیکون ساخته می‌شوند و هدف از ساخت آن‌ ها اصلاح زیبایی فرد است. به‌ همین جهت دقت ساخت بسیار بالایی را لازم دارد که از لحاظ شکل و رنگ بسیار شبیه به عضوهای خود فرد باشند. در دسته پروتزهای زیبایی می‌توان به پروتز خارجی سینه، پروتز چشم، پروتز انگشت، پروتز بینی، پروتز گوش و شکم مصنوعی بارداری اشاره کرد.

انواع پروتز زیبایی

نحوه ساخت پروتز زیبایی یا کاسمتیک 

برای ساخت این‌ گونه پروتزها نیازمند گذاشتن زمان زیادی برای رنگ‌ کاری و قالب سازی تخصصی می‌ باشد. به‌طور مثال برای ساخت گوش مصنوعی، نیازمند یافتن فردی هستیم که گوش او مشابه گوش سالم بیمار باشد، زیرا گوش به‌ صورت چپ و راست می‌ باشد و از گوش سالم فرد نمی توان به‌ عنوان قالب استفاده کرد. بنابراین بایستی از گوش مشابه فرد دیگری قالب‌ گیری و اصلاحات جهت مشابه‌ سازی بیشتر را روی آن‌ انجام داد.

برای قالب‌ گیری پروتزهای زیبایی از مواد خاصی استفاده می‌شود که دقت قالب‌ گیری بسیار بالایی دارند. در قالب‌ گیری انگشت، اثر انگشت نیز در ساخت پروتز لحاظ می‌گردد که دارای دقت بسیار بالایی می‌ باشد. مشکل این‌ گونه پروتزها، تغیر رنگ آن‌ ها به مرور زمان بوده که متاسفانه به دلیل عدم قابلیت اصلاح، نیاز به تعویض پروتز در 2 الی 3 سال وجود دارد. پروتز های گوش و بینی در صورت نداشتن ایمپلنت ثابت کننده، نیازمند استفاده از چسب مخصوص جهت نگه‌ داری در محل مناسب است که کمی استفاده از آن‌ ها را سخت می‌ نماید.

پروتز کاسمتیک

انواع پروتز های زیبایی

از رایج ترین مدل های پروتز زیبایی برای افراد با قطع عضو تحتانی، یک اندام مصنوعی فرم داده شده برای استفاده در زیر لباس و جایگزین شدن با پا است، تا فرد با نشستن بر روی صندلی چرخ دار و حضور در اجتماع، ظاهر متقارن اندام خود را حفظ کند. این پای مصنوعی با یک ساختار داخلی به اندام باقیمانده متصل می شود و قرار نیست کمکی به فرد در راه رفتن یا ایستادن کند.

افراد با قطع عضو فوقانی ممکن است به پروتز زیبایی، جایگزین دست از دست رفته نیاز داشته باشند که این اندام مصنوعی با بازیابی تقارن و شکل ظاهری، به فرد کمک می کند با اعتماد بنفس بیشتری در جامعه حضور پیدا کند. همانطور که گفته شد این پروتز تنها جنبه ظاهری و زیبایی دارد و حرکت و عملکردی از آن انتظار نیست. اینگونه پروتز ها با توجه به بافت و رنگ پوست، در سایز مناسب با اندام فرد ساخته می شوند.

افرادی که دچار قطع عضو جزئی، مانند قطع انگشت شده اند از پروتزهای سیلیکونی که بر اساس اندام باقی مانده آن ها قالب زنی و ساخته شده استفاده می نمایند که این پروتزها با توجه به محل قرار گیری از نحوه اتصال های گوناگونی بهره می برند. برای افرادی که عضوی از صورت خود را از دست داده اند، پروتز های زیبایی با استفاده از سلیکون های با کیفیت ساخته می شوند که جهت اتصال معمولا از چسب استفاده می شود.

ما در مجموعه کاویان طب با گردهم آوری متخصصان مختلف این امر، کلیه خدمات را با بهترین کیفیت به شما عزیزان ارائه می‌دهیم. با ما در ارتباط باشید

مزایای استفاده از پروتز زیبایی

داشتن بازو، دست و یا انگشتی مصنوعی که شبیه قسمت سالم بدن فرد باشد، می تواند مزایای روانی-اجتماعی فراوانی را فراهم و کمک کند تا فرد با تفاوت های اندام خود در آرامش بیشتری باشد. این امر اعتماد به نفس او را جهت حضور در جمع بهبود بخشیده و احساس کامل تری را به او می دهد. علاوه بر این، این پروتزها سبک هستند و تا حدودی عملکردی را ارائه می دهند. آنها ممکن است با فراهم آوردن سطحی برای ایجاد ثبات یا حمل اشیا، توانایی های فرد را بهبود بخشند.

این پروتزها همچنین می توانند تقارن بدن فرد را ایجاد کنند. پروتز می تواند به بازو یا دست آسیب دیده اضافه و به بازگشت فرد به چیزی که به حالت عادی آناتومیک نزدیک است کمک کند. همچنین می تواند از اندام های باقیمانده بدن که اغلب سطوح مختلفی از حساسیت را تجربه می کنند محافظت نماید.

مزایای پروتز زیبایی

پروتز زیبایی مناسب چه افرادی است؟

این نوع پروتز مناسب افرادی است که به دلیل ضربه، بیماری یا از بدو تولد، دچار قطع عضو شده اند. همچنین این پروتز در مواردی که فرد بخشی از اندام خود، به عنوان مثال انگشت را از دست داده یا بنا به دلایلی قادر به دریافت پروتز عملکری نیست، تقارن ظاهری را ایجاد می کند. ظاهر بسیاری از اعضای صورت که دچار آسیب و قطع شدگی شده اند با پروتزهای زیبایی قابل بازیابی می باشند. در مواردی فرد در موقعیت های مختلف، پروتز های متفاوتی را برگزیند، برای مثال پروتز مایوالکتریکی بیونیک دست یا بازو را برای محل کار و پروتز کاسمتیک را برای موقعیت های اجتماعی خود انتخاب می کند.

پروتزهای زیباییجمع بندی

پروتز زیبایی به عنوان جایگزینی برای اندام از دست رفته، باید دارای ویژگی ها و قابلیت هایی باشد که به شخص دریافت کننده کمک کنند تا بتواند به بهترین شکل فعالیت های شخصی و اجتماعی خود را ادامه دهد. مجموعه تخصصی ارتوز و پروتز کاویان کلینیک با 10 سال سابقه در زمینه ساخت انواع اعضاء مصنوعی و کمک حرکتی همراه شما عزیزان خواهد بود. برای مشاوره رایگان با شماره 91008881 -021 در ارتباط باشید

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *